Doğa Dostu Chep, 2013’te 776 Kişiye Düşen Karbon Salımının İzlerini Sildi

Dünyanın lider palet tedarikçisi ve palet havuzlama sistemlerinin mucidi CHEP, doğa dostu palet üretimi ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarındaki uzmanlığı sayesinde, 10 yılda Avrupa’da 7.2 milyon ton karbondioksitin atmosfere salımını önlerken, 2013’te Türkiye’de 776 kişinin karbondioksit salımına denk düşecek şekilde 3 bin 184 tonluk karbondioksit (CO2) salımının önüne geçti.

Dünyanın lider palet tedarikçisi ve palet havuzlama sistemlerinin mucidi CHEP, doğa dostu palet üretimi ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarındaki uzmanlığı sayesinde, 10 yılda Avrupa’da 7.2 milyon ton karbondioksitin atmosfere salımını önlerken, 2013’te Türkiye’de 776 kişinin karbondioksit salımına denk düşecek şekilde 3 bin 184 tonluk karbondioksit (CO2) salımının önüne geçti.

Üretim ve nakliyenin vazgeçilmez aracı olan paletlerin çevreye etkisinde pek çok değişkenin rolü var. Paletlerin hangi ağaç türlerinden üretildiği, hammaddenin ne kadarının sertifikalı ormanlardan alındığı, paletlerin hangi metotlarla taşındığı ve düzenli bakım görüp görmediği bunlardan sadece birkaçı.

Tüketim ürünleri, taze gıda, içecek ve otomotiv gibi sektörlerde dünyanın en büyük şirketlerine sürdürülebilir palet havuzlama çözümleri sunan CHEP, doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına yönelik uygulamaları sayesinde küresel ısınmaya yol açan karbondioksit salımının engellenmesi konusunda en büyük katkıyı yapan firma olarak ön plana çıkıyor. CHEP’in, paletleri geri toplama konusunda uyguladığı çözümler Türkiye’de kişi başına düşen karbon salımının azalmasında da büyük rol oynuyor.

CHEP nasıl başarıyor?

CHEP’in havuzlama modelinin merkezinde sürdürebilirlik yer alıyor. Firma ayrıca bu konuda bir de Çevresel Etki Hesaplayıcısı adı altında bir araç da geliştirdi. Bu araçla, CHEP’in doğaya bıraktığı tüm izler hesaplanabiliyor. Karbon salımı, ağaç tüketimi ve atık oluşumu gibi birçok veri, paletin ömrünün en başından itibaren hesaplanıyor.

Ahşap CHEP paletlerinin hammaddesi, FSC ve PEFC sertifikalı ormanlardan geliyor. Bu sertifikaya sahip ormanlarda ahşap, ormanların fauna ve florasına hiçbir zarar verilmeden ve tüketilen hammadde kadar ağaç dikilerek elde ediliyor.

CHEP modelinde paletler sürekli bakım, onarım ve kaliteli hammadde kullanımı sayesinde çok uzun bir süre kullanılabiliyor. Bu sayede hammaddelerin, dolayısıyla doğal kaynakların israfının önüne geçiliyor. Ayrıca sınırlı kullanımları olan diğer paletlerin aksine CHEP paletleri geridönüşüme de alınabiliyor.

Bununla birlikte CHEP, “Müşterek Nakliye” programı gibi sıradışı çevresel çözümler üreterek taşımacılık ve lojistik alanında bir ilke de imza atıyor. CHEP dışı sistemlerde firmalar kendi gönderdikleri paletleri kendileri geri alırken, CHEP müşterilerinin paletlerini bir araya getirerek topladığı için palet toplayan TIR’ların kat ettiği toplam mesafede çok ciddi bir ekonomi sağlanıyor. Müşterilerinin her birinin kendi paletlerini toplamak üzere yola çıkmaları halinde, kat edilen mesafenin korkunç boyutlarda artacağını hesaplayan CHEP, karbondioksit salımını azaltacak her türlü önlemi alarak çevresel sorumluluğunu örnek bir şekilde yerine getiriyor.

CHEP sayesinde Türkiye’ye olumlu çevre etkisi puanı

Dünya Bankası’nın araştırmasına göre Türkiye’de bir yılda kişi başına 4,1 ton CO2 gazı salınıyor. CHEP ise Çevresel Etki Hesaplayıcısı’na göre 2013 yılında 3.184 ton CO2 salımının önüne geçti. Bu da 776 kişiye düşen C02 salımının silindiği anlamına geliyor. Geçmişteki değerlere bakıldığında, Türkiye’nin kişi başına CO2 salımının 1990 yılında 2,7 tondan, 2010 yılında 4,1 tona yükseldiği görülüyor.

Yapılan yaşam döngüsü analizlerine göre CHEP’in palet havuzlama sistemi, takaslı beyaz palet çözümüne kıyasla karbon salımında yüzde 58 oranında azalma sağlıyor. Bu rakam doğanın, insanın ve ekonomi kaynaklarının zarar görmemesi adına büyük bir katkı olarak dikkat çekiyor.

Reklamlar
Bu yazı HABERLER içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s